Jest to drugi wpis z serii dotyczącej kursów online.
Dowiesz się z niego, w jaki sposób Wirtualna Asystentka może wspierać klientów w procesie tworzenia kursów online.
Zachęcam Cię do przeczytania również poprzedniego artykułu, w którym pisałam o rodzajach kursów, o tym jak dobrać kurs do potrzeb grupy docelowej, a także do możliwości WA i klienta. Z pewnością jest to dobry wstęp do wielkiego zagadnienia, jakim jest stworzenie kursu online.
Co jest potrzebne na start, aby stworzyć kurs online?
Przejdziemy przez całą listę zadań, dzięki czemu zobaczysz, ile rzeczy należy wykonać, aby wypuścić w świat kurs online. Zorientujesz się, jaka ilość pracy jest przy tego typu produkcie oraz na co szczególnie zwrócić uwagę.
Bez wątpienia, zanim zaczniesz przygotowywać kurs online, należy opracować tzw. ustalenia wstępne. Listę tego, co zrobić, żeby ruszyć od zera z kursem. Co jest niezbędne na starcie, żeby ogarnąć działania bazowe z Twoim klientem.
Moja lista startowa – ustalenia wstępne
1. Wybierz rodzaj kursu online, jaki chcesz stworzyć.
2. Określ temat kursu.
Oczywiście polecam skonsultować temat z grupą docelową, na przykład w formie ankiety, aby dowiedzieć się, czy ludzie są w ogóle zainteresowani danym zagadnieniem.
Określanie tematu wymaga weryfikacji grupy docelowej. Nie „strzelaj na oślep”, bo coś Ci się wydaje. Przyjrzyj się, jakie ona ma problemy.
TIP Jeśli posiadasz grupę na Facebooku, to zadaj pytanie, które pojawia się nowym członkom podczas dołączania do niej, o następującej treści: „Czego chcesz się dowiedzieć w tej grupie?”. Uwierz mi, że odpowiedzi będą dla Ciebie świetnym materiałem do analizy, aby ustalić potrzeby grupy docelowej. |
3. Ustal, jakie korzyści kurs online przyniesie grupie docelowej – kursantom?
Przede wszystkim zadaj sobie pytania:
– Jaką przemianę przejdzie osoba, która do Twojego kursu dołączy?
– Co dzięki niemu osiągnie, zyska?
– Co się w jej życiu zmieni po jego ukończeniu?
Przypominam, że zależy Ci na tym, aby uczestnicy przeszli przez cały kurs „od A do Z”, bo tylko wtedy zobaczą super efekt w swoim życiu!
W Twoim i Twojego klienta życiu też pojawią się sukcesy, bo taka osoba poleci Waszą markę/ kurs innym, kupi kolejne produkty, a firma będzie się rozwijać.
Nie masz pomysłu, jakie korzyści ustalić?
Odsyłam Cię do praktycznego ćwiczenia, które opisałam na końcu poprzedniego artykułu. Pomoże Ci ono wyznaczyć przystanki – kroki milowe na drodze kursanta i cele. Dzięki niemu również nagrywanie kursu przebiegnie sprawnie, a treść będzie spójna i metodologicznie wartościowa.
4. Wyznacz ramy kursu online, czyli najważniejsze punkty, które podczas kursu będą omawiane.
Podziel kurs na moduły, które prawdopodobnie pokryją się tematycznie z krokami milowymi (patrz poprzedni punkt).
Finalnie na podstawie posiadanych już materiałów jesteś w stanie wyczarować spójną agendę, odpowiednio uporządkowaną dla kursantów!
TIP Uważaj na zakres czasowy kursu online. Przestrzegam przed „upychaniem” w kurs więcej treści, niż to potrzebne. Podsumowując, nie zawsze wielki kurs, czyli długie lekcje + obszerny materiał z wiedzą = dobry kurs. Myślę, że czasami warto podzielić go na kilka mniejszych. |
Przygotowanie kursu online – czego jeszcze potrzebujesz?
1) Stwórz identyfikację wizualną kursu online
Kurs potrzebuje logo.
Elementy charakterystyczne wizualnie powinny wyróżniać kurs na tle innych detali graficznych i jednocześnie być spójne z identyfikacją wizualną marki. Dlatego wprowadź nowy kolor, font lub ciekawą stylizację między innymi na stronę internetową, grafiki w mediach społecznościowych czy okładkę kursu.
2) Zajmij się promocją i sprzedażą kursu online
W tym celu warto wykorzystać webinar.
Jak wypromować webinar i okiełznać wszystkie działania około-webinarowe? Nie będę teraz rozwijać tego tematu, ponieważ omówiłam go bardzo dokładnie na Live`ach w grupie MarketingoWA Strefa dla Wirtualnych Asystentek. Zapraszam do obejrzenia i posłuchania.
Promocja webinarów u moich klientów zwykle trwa od 2 do 3 tygodni. Po nich odbywa się webinar i zaczyna sprzedaż kursu online.
Sprzedaż kursu online – o czym warto pamiętać
a) Warto ustalić komunikację.
Przygotuj harmonogram komunikacji promocyjno – sprzedażowej.
Określ, jak poszczególne kanały komunikacji w sieci mają się uzupełniać. Jakie treści, argumenty sprzedażowe będą się pojawiać potencjalnym klientom, między innymi w social mediach, relacjach, newsletterach, na blogu, kanale na YouTube, w podcastach i wszędzie tam, gdzie marka ma kontakt z klientami.
Zdecydowanie to jest ten czas, w którym wszystkie kanały komunikacyjne firmy powinny być skupione na promocji kursu jako najważniejszego produktu danej marki!
TIP Z mojego doświadczenia wynika, że skuteczne treści w komunikacji i dotarciu do klienta to takie, które pokazują przemianę kursanta i historie uczestników. Opisują ich drogę „od pkt A do B” podczas pracy z kursem. A co zrobić jeśli to pierwszy kurs Twojego klienta? Namawiam, aby udostępnić go 2 – 3 osobom w celu otrzymania od nich opinii. Jeśli okaże się, że zdobycie recenzji jest nieosiągalne, to można posilić się opiniami na temat eksperta, który kurs tworzy/ prowadzi. Niech ocenią go osoby z branży. Opinie społeczeństwa, czyli społeczny dowód słuszności to inwestycja, która się zwraca, dlatego dobrze je mieć. |
b) Zorganizuj wyjątkowe wydarzenie online
Podczas kampanii promocyjno – sprzedażowej zorganizuj wydarzenie „wow”.
Takie, które będzie mocno angażować odbiorców, przyciągnie nowe osoby ze względu na to, że kampania nie będzie jedynie sprzedażą, ale też super wydarzeniem.
Przeprowadź dodatkowe Live`y z ekspertami; zaoferuj audyty na kontach w mediach społecznościowych; zaproponuj coś wyjątkowego, angażującego, innego niż było do tej pory!
Niech kampania promocyjna będzie miłym okresem dla ludzi, w którym czegoś interesującego się dowiedzą, nauczą, wyniosą wartościową wiedzę.
Co więcej, niech będzie czasem zabawy i integracji, w który wpleciesz wcześniej zbadane zagadnienia, które są ważne dla grupy docelowej.
Co to da? Po pierwsze nie pozwolisz zapomnieć o sobie i produkcie. Po drugie zaangażowane osoby będą śledziły, co robisz. Z pewnością zyskasz ich zainteresowanie!
c) Zaplanuj reklamy w sieci
Podczas kampanii promocyjno – sprzedażowej warto też zaplanować reklamy, (zatwierdzone, zanim ruszy kampania).
Tutaj sprawdzają się filmy reklamowo – promocyjne, z udziałem klienta (przedstawiciela marki).
Montaż krótkich filmów zrobisz w programie Magisto, a teksty w Euro Alphabet.
d) Zbuduj stronę sprzedażową kursu online
Ten temat wymaga szerszego omówienia i będę miała go na uwadze przy tworzeniu kolejnych materiałów Live i na bloga. Wspomnę teraz tylko o kilku elementach, ponieważ one są kluczowe.
Strona taka na pewno powinna zawierać informacje o kursie oraz historie przemiany klientów i ich opinie.
Jeśli w planach promocyjnych kursu jest uwzględniony webinar, to będzie też potrzebna strona sprzedażowa na zapis na webinar.
e) Ogarnij techniczne aspekty sprzedaży kursu
Przede wszystkim, dużo zależy od tego, jaką platformę wybierzesz i jak wygląda na niej dokonywanie transakcji. Więcej o platformach dowiesz się z kolejnego wpisu na blogu i live na grupie Marketingowa Stefa dla Wirtualnych Asystentek.
Jeśli dopiero zaczynasz sprzedawać kursy, a nie korzystasz z platformy, która umożliwia sprzedaż, to prawdopodobnie potrzebny Ci będzie sklep internetowy. Opracuj jego regulamin, podepnij płatności, skonfiguruj koszyki, maile sprzedażowe oraz przed-sprzedażowe i… oczywiście wykonaj szereg innych czynności związanych z obsługą e-commerce.
3) Zajmij się technicznymi aspektami stworzenia kursu
Przygotowanie kursu zależy niewątpliwie od tego, jaki rodzaj kursu wybierzesz.
Jeśli postawisz na kurs wideo, to konieczne będzie między innymi przygotowanie nagrań, ich montaż (lub zlecenie montażu specjaliście), praca nad dźwiękiem, stworzenie prezentacji itp.
O rodzajach kursu i pracy już mówiłam, dlatego ponownie odsyłam Cię do poprzedniego wpisu.
Pamiętaj o:
– Wybraniu platformy i opanowaniu jej działania, aby poprawnie dodać do niej kurs;
– technicznym opracowaniu gratisów, które dodasz do kursu;
– przerobieniu kursu przed sprzedażą.
Oczywiście rekomenduję, żeby przejrzeć go w całości bardzo dokładnie, przeklikać każdy element, otworzyć załączniki i sprawdzić, czy wszystko działa, jak należy.
Najlepiej, aby zrobiła to osoba, która nad tym kursem nie pracowała i ma oko do wychwytywania błędów.
Trzymam kciuki, aby jej opinia była pozytywna 🙂