Kiedy czytam ogłoszenia o pracę dla Wirtualnych Asystentek, bardzo często widzę, że pożądana jest umiejętność tworzenia landing page (strony lądowania). Jednym zagadnieniem jest przygotowanie jej od strony technicznej. Drugim, opracowanie całego contentu na taką stronę, w tym także treści, które wygenerują jak najwięcej sprzedaży.
W tym wpisie omówię cechy oraz elementy, które powinien w mojej ocenie posiadać landing page. Poznasz metody pisania nagłówków. Dowiesz się o istotnych różnicach między korzyściami i cechami produktu, o których warto wiedzieć podczas tworzenia treści. Na koniec opowiem o kwestiach wizualnych, które sprawią, że strona lądowania będzie atrakcyjna i przyjemna w odbiorze.
Cechy Landing Page
1. Landing Page to strona internetowa, która ma jeden cel. Może być nim, na przykład sprzedaż albo pozyskanie kontaktów za pomocą lead magnet (darmowy produkt).
2. Nie powinien przekierowywać na inne strony, dlatego nie umieszczamy na landing page menu, stopki czy linków, które będą przenosiły użytkownika na inne witryny. Osoba, która na landing page wejdzie ma na nim zostać i wykonać pożądane działanie, zamiast uciekać do innych miejsc w sieci.
3. Treść na landing page należy zaprojektować w taki sposób, aby prowadzić użytkownika krok po kroku. Aby od pierwszego nagłówka do CTA na samym końcu autor treści wirtualnie „trzymał użytkownika za rękę” i prowadził go uporządkowaną ścieżką przez kolejne informacje o produkcie.
4. Landing page powinien być napisany językiem zrozumiałym dla odbiorcy. Nie ma tu miejsca na informacje przekazywane językiem eksperckim, niezrozumiałym dla grupy docelowej.
5. Na landing page trzeba umieścić nagłówki. Są one super ważne, ponieważ ludzie nie czytają całych treści, tylko je skanują. Dzięki nagłówkom ułatwiamy odbiorcom skanowanie tekstu. Co więcej, mamy wpływ na to, gdzie zawieszą oko, aby zagłębić się w treści dokładnie tam, gdzie byśmy tego chcieli, na informacjach, na których najbardziej nam zależy.
Co zrobić, zanim zaczniemy tworzyć treści na landing page
Zanim przystąpimy do pracy nad stworzeniem landing page, musimy wykonać kilka czynności przygotowawczych.
1. Trzeba mieć bardzo dobrze sprecyzowaną grupę docelową do danego produktu i jej problem.
2. Potrzebne są szczegóły produktu. Zna je na pewno klient wirtualnej asystentki, dlatego warto go o nie zapytać, na przykład: jaka jest agenda kursu, ile on ma lekcji, jakie zawiera informacje? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z produktu, czyli obejrzenie kursu, żeby wiedzieć, o jaki produkt chodzi i o czym będziemy pisać treści sprzedażowe.
Podstawą, żeby napisać dobry landing page dla produktu, jest to, aby dobrze go zrozumieć.
3. Określamy korzyści. Zanim zaczniemy tworzyć landing page, należy wiedzieć, jaki problem rozwiązuje dany produkt, jakie potrzeby realizuje i co daje klientom.

Elementy Landing Page
Zachęcam do tego, żeby przed dodaniem treści na landing page, najpierw na spokojnie rozpisać je na kartce. Warto się na początku zastanowić, co i w jaki sposób chcemy przekazać naszym odbiorcom.
Uważam, że długość strony lądowania i jej zawartość powinna zależeć od rodzaju produktu. Jeśli jest on tani albo dotyczy jedynie zapisu na newstelleter, pobrania małych lead magnetów, to sprawdzą się krótkie strony i nie zawsze należy dodawać wszystko to, o czym zaraz opowiem. Nie w każdym przypadku długi landing page jest odpowiedni. To należy testować.
Co landing page powinien zawierać?
-
Landing page powinien mieć nagłówek.
Nagłówek to pierwsza rzecz, która powinna wyświetlać się na stronie lądowania. Dlaczego? Spójrz na te dane!
80% ludzi czyta tylko nagłówki, a nie czyta reszty tekstu.
59% użytkowników udostępniających linki na Facebooku nigdy ich nie kliknęło. Udostępnili je, bo przeczytali tylko nagłówek.
To pokazuje, że użytkownicy internetu głównie skanują treści w internecie i nie czytają całych tekstów na stronach.
Dlatego właśnie skupimy się teraz na ogólnych zasadach tworzenia nagłówków, bo są one bardzo istotne!
a) Pisz krótko i wprost. Kiedy odbiorca rzuci okiem na nagłówek, musi od razu wiedzieć, o co chodzi. Długie nagłówki się nie sprawdzają. Prosto oznacza lepiej.
b) Nagłówek powinien wskazywać problem, rozwiązanie lub korzyść.
c) Po nagłówku nie stawiaj kropki.
d) W nagłówku nie można umieszczać obietnic nie do spełnienia. Obiecywanie „Przyjdź do mnie na kurs, a maturę zdasz na 100%”, jest nieuczciwe. Przecież nie jesteśmy pewni i nie mamy wpływu na to, czy ktoś zda maturę na sto procent.
„Składanie obietnic i dotrzymywanie ich to świetny sposób na budowanie marki” Seth Godin
e) Metody na tworzenie nagłówka
- Moją metodą na tworzenie nagłówka jest niżej zamieszczone ćwiczenie.
Układam szyk zdania, dzięki któremu, wpisując informacje w nawiasy, dochodzę do założenia, które może być moim pierwotnym nagłówkiem, gotowym do edytowania według potrzeb.
[produkt/ usługa] dla [odbiorcy], którzy chcą [najważniejsza korzyść dla klienta] bez [największy problem klienta]
Przykłady:
[Marketingowa Strefa dla Wirtualnych Asystentek], które chcą [tworzyć skuteczny marketing dla klientów] bez [marnowania czasu na metodę prób i błędów.]
[Zdrowa żywność dla rodziców] którzy pragną [dać najzdrowsze produkty dzieciom] bez [marnowania czasu na gotowanie/ wydawania masy pieniędzy]
- Inne pomysły na tworzenie nagłówków, to liczne formuły copywriterskie, w których na przykład:
– umieszczone są liczby
– „Jak zrobić X, aby Y”
– stosuje się porównania.
To tylko trzy przykłady znalezione w internecie pod hasłem „pomysły na skuteczne nagłówki”. Jest ich sporo, więc można łatwo znaleźć inspirację.
Te wszystkie formuły działają. Chociaż bywają nachalne, są skuteczne. Jeśli nie obiecują „złotych gór” – czyli wspomnianych obietnic bez pokrycia, to nie ma w nich nic złego.
- Skoro już znasz opisane przeze mnie metody, wypisz 15 propozycji nagłówków i z nich wybierz najlepszy. Przyłóż się! Od tego jednego zdania zależy, czy ktoś dalej przeczyta Twój tekst na stronie lądowania 🙂
2. Na stronie lądowania powinien się znaleźć przycisk CTA (Call to action). Umieszczam go zwykle pod nagłówkiem, a następnie przechodzę do otwarcia.
3. Otwarcie
To taki element na landing page, w którym pokazujemy problem, jaki ma nasz odbiorca. Jak? Zaczynamy opowieść i zabieramy go w podróż. Piszemy o problemie, zadajemy retoryczne pytania otwarte, wchodzimy w sferę emocji. Jeszcze nie mówimy o rozwiązaniu. Można dodać tu zdjęcia.
4. Następnie należy pokazać rozwiązanie problemu.
Wskazujemy, że rozwiązanie problemu jest łatwe i że nasz pomysł na jego wyeliminowanie jest skuteczny. Nie mówimy jeszcze o korzyściach.
5. Dobrze jest umieścić na landing page Bio.
Bio to informacja o twórcy produktu/ o marce/ o naszym kliencie. Optymalne będą 2-3 krótkie akapity, w które wpleciony będzie bardzo zwięźle społeczny dowód słuszności (na przykład informacja liczbowa, ile osób nam zaufało).
6. Kolejnym punktem są cechy produktu (Uwaga! Cechy to nie korzyści!)
7. Dalej opisujemy społeczny dowód słuszności.
Im lepiej to zrobimy, tym korzystniej wypadnie konwersja landing page.
Ponownie umieszczamy informację liczbową o tym, że inni ludzie Ci zaufali (lub Twojej marce), skorzystali z produktu lub współpracy z Tobą i są z tego powodu zadowoleni. Wyeksponuj, że istnieją osoby, które polecają Twoje produkty i dodaj ich opinie. Zaprezentuj logo znanych dla grupy odbiorców firm, z którymi marka współpracowała oraz referencje od klientów. Jeśli Twoja strona lądowania jest długa i masz przestrzeń, to warto umieścić na niej bardzo krótkie case study z czyjąś rekomendacją.
„Najlepszą reklamę robią zadowoleni klienci” (Philip Kotler)
8. Korzyści
Jeszcze raz mocno podkreślę, że cechy to nie są korzyści. Dopiero z cech tworzymy korzyści. Jak to działa?
Zastanów się, co dzięki temu, że produkt ma daną cechę, zyskuje Twój klient. Co mu to daje? To są właśnie korzyści.
- Ćwiczenie na określenie korzyści
Warto zadać sobie 3 pytania, żeby dojść do korzyści. Aby dowiedzieć się, co produkt daje klientom.
- Co to jest? -> Macbook
- Co klientowi to daje? -> Niezawodność pracy
- Co klientowi to daje, że mu to daje? -> Szybkie wykonywanie zleceń bez marnowania czasu i frustracji
Objaśnienie:
Ad.1. Macbook to produkt.
Ad.2. Niezawodność pracy – to cecha, która jeszcze niewiele klientowi daje.
Ad.3. Szybkie wykonywanie zleceń bez marnowania czasu i frustracji – to jest właśnie TA ważna korzyść, o której należy napisać na landing page.
Rozumiesz ten mechanizm? Wykonaj teraz ćwiczenie na podstawie wybranego przez siebie produktu i zbadaj jego korzyść.
- Zachęcam, aby inspirować się bezpośrednio tym, co mówią klienci na temat produktu.
Warto zajrzeć do referencji od nich. To skarbnica wiedzy, jeśli chodzi o treści sprzedażowe! W referencjach i opiniach klienci mówią, co jest dla nich ważne, dzielą się spostrzeżeniami, wskazują, na jakie cechy zwrócili największą uwagę i jakie korzyści otrzymali. Skorzystaj koniecznie z tych informacji!
Nie masz referencji? Startujesz z produktem, który nie ma jeszcze opinii? Podsunę jeszcze jeden pomysł na treści sprzedażowe zawierające cechy i korzyści.
Jeżeli tworzysz treści na stronę sprzedażową jakiegoś produktu i nie masz weny, zajrzyj na portal Ceneo. Sprawdź opinie na temat podobnego produktu i dowiedz się, co piszą o nim ludzie. Jakie cechy i jakie korzyści wymieniają? Które są dla nich najważniejsze? Dodatkowo to świetna okazja, aby poznać język, jakim operuje grupa docelowa. Jak już wcześniej wspomniałam, kluczowe jest, aby korzyści były napisane językiem grupy docelowej, a nie eksperckim. Będą wtedy przekonujące i zrozumiałe dla czytelników.
Podsumowując, cechy i społeczny dowód słuszności potwierdzają prawdziwość korzyści.
Same korzyści bez cech nie zadziałają. Korzyści muszą być poparte opisanymi wcześniej cechami. Tak samo działa społeczny dowód słuszności. Nie może być „laniem wody”. Klient powinien widzieć pozytywne opinie w jasnym i dobrze widocznym miejscu na landing page, żeby korzyści na niego zadziałały i zachęciły do zakupu.
Jeśli landing page jest długi i dotyczy drogiego produktu, to warto dodać cały moduł, w którym opiszemy, jak produkt zmieni życie grupy docelowej.
9. Po opisaniu korzyści przystępujemy do przedstawienia oferty.
Oferta to nie tylko wyeksponowana cena, ale wszystkie szczegółowe informacje na temat produktu. Oferta musi być jasno i wyraźnie napisana.
Na przykład, jeśli jest to kurs, to można napisać, z jakich modułów się składa, ile czasu mają lekcje, jakie bonusy będą do kursu dodane, itp.
Mam mieszane uczucia co do pisania na landing page, że wartość produktu jest bardzo wysoka, a sprzedawany jest za „symboliczną” kwotę. Ta treść nie przekonuje mnie, że produkt jest wartościowy i nie zachęca do zakupu.
Sądzę, że lepszym rozwiązaniem jest manewrowanie ceną w ramach przedsprzedaży, po której kwota wzrośnie, albo ogłoszenie, że jest to limitowana edycja i zostało kilka miejsc.
Na stronach lądowania ciekawą funkcją jest dodanie licznika, który pokazuje, ile czasu oferta jest dostępna.
10. W następnym kroku proponuję umieścić na landing page strefę pytań i odpowiedzi FAQ.
Wybrać należy takie pytania, które często zadają klienci (nawet jeśli odpowiedzi mają już na stronie, ale po prostu ich nie czytają).
FAQ sprawdza się szczególnie na stronach dużych produktów, aby skutecznie przekonać ludzi do zakupu.
11. Zamknięcie
Na zakończenie, na samym końcu strony umieszczam jeszcze raz referencje, albo chwytliwy nagłówek, który będzie przenosił na górę strony do CTA.
„Zamknięcie” to ważny element landing page, ponieważ odwiedzający witrynę, często od razu przewijają stronę do samego końca. Dlatego tak ważne jest, co tam zamieścimy.

Kwestie wizualne Landing Page
Na koniec chcę zwrócić uwagę, że nie tylko ważne jest, jak landing page napiszemy, czyli jakiej jakości będą na nim treści. Warto zadbać również o walory estetyczne strony, czyli jak ona wygląda, czy jest łatwa w obsłudze dla użytkownika. Jestem pewna, że kwestie wizualne landing page mają istotny wpływ na konwersję.
Ja do przygotowania strony lądowania używam wtyczki Elementor na platformie WordPress oraz programu MailerLite (jeśli klienci nie mają dostępu do WordPressa).
Rekomenduję, aby pierwszy landing robić w MailerLite. Może nie będzie idealny, ale jego budowa w tym programie jest moim zdaniem łatwa i intuicyjna.
Jakie kwestie wizualne są najważniejsze podczas budowy landing page?
Pamiętaj, aby zachować:
- spójność i przejrzystość;
- marginesy po prawej i po lewej stronie, ponieważ treść nie może być na całej szerokości strony;
- akapity i przerwy między nimi, bez ścian tekstu, które są trudne do przeczytania;
- nagłówek przed każdym akapitem, który wprowadza do tematyki, o której mowa w akapicie (ponieważ ludzie skanują treści i czytają często jedynie nagłówki, a nie całe akapity).
- Wybierz czytelny font tj. proste czcionki;
- grafiki + mockupy, które urozmaicą stronę.
Skorzystaj z darmowych banków grafik i zdjęć np. Unsplash, Freepik, Pexels, Pixabay
Do mockupów polecam Mockup Photos.
Wykorzystaj program Canva.
Landing page będzie bardziej atrakcyjny, jeśli zadbasz o jego szatę graficzną. Możesz rozrysować procesy, które osoba będzie przechodzić, dzięki produktowi, aby je lepiej zobrazować i wytłumaczyć.

Dziękuję Ci, za przeczytanie tego obszernego, ale mocno merytorycznego wpisu. Mam nadzieję, że ta solidna dawka konkretnych informacji przyda Ci się w pracy podczas tworzenia Landing page – strony lądowania dla firmy Twojej lub klienta
Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, możesz napisać do mnie wiadomość lub znaleźć mnie na Instagramie lub Facebooku.
Zapraszam też do dołączenia do grupy Marketingowa Strefa dla Wirtualnych Asystentek, w której co tydzień publikuję nagrania LIVE pełne wartościowej i praktycznej wiedzy marketingowej!